Warszawa: przekonaj się ile kosztują twoje odpady

W czym jest Pani Wiośnie do twarzy? Jak z butelek PET stworzyć kolorową doniczkę i w czym tkwi tajemnica rekordu sortowania odpadów na czas? To tylko wybrane pytania, które stawiamy podczas wielkiego świętowania obchodów Światowego Dnia Ziemi. Już w sobotę, 20 kwietnia br. zapraszamy do STENA EkoStacji, przy ul. Chełmżyńskiej 180 w Warszawie.
Wiosna na ekologicznie w Stena EKOSTACJA Wiosna na ekologicznie w Stena EKOSTACJA

W zamian za przyniesione odpady i surowce wtórne będą rozdawane sadzonki ziół i ekogadżety. Dla dzieci i młodzieży organizujemy ekoedukacyjne gry i zabawy. Czekamy na Was od 10.00 do 17.00! Partnerami wydarzenia są Stena Line oraz IKEA.

EkoStacja żyje Świętem Ziemi! W sobotę 20 kwietnia br., w STENA EkoStacji, przy ul. Chełmżyńskiej 180 w Warszawie, odbędzie się wielkie świętowanie obchodów Światowego Dnia Ziemi. To wyjątkowa okazja do zakończenia wiosennych porządków i wyrzucenia zbędnych przedmiotów zalegających w domowych kątach, piwnicach i na strychach. Wystarczy przynieść je do EkoStacji, w zamian otrzymując sadzonki ziół, nasiona wiosennych kwiatów i ekogadżety.

Tego dnia będzie można również poszerzyć wiedzę na temat ekologii, gdyż pracownicy STENA EkoStacji wprowadzą odwiedzających w Kodeks Recyklingu. W programie przewidziano wiele atrakcji, dedykowanych zarówno dzieciom, jak i dorosłym: wyplatanki z makulatury, tworzenie kolorowych doniczek z butelek PET, wiosenne malowanie ekotoreb i koszulek, ubieranie Pani Wiosny czy konkurs sortowania odpadów na czas w specjalnej grze komputerowej. To jednak nie wszystko! Podczas wydarzenia, operator promowy Stena Line zorganizuje specjalny konkurs, w którym nagrodą główną będzie rejs do Szwecji. Firma IKEA przeprowadzi zaś warsztaty dla dzieci i dorosłych nt. zrównoważonego życia w domu, obejmujące: porady kuchenne, tworzenie elementów dekoracyjnych do domu oraz domków do zabawy dla dzieci z surowców wtórnych. Dodatkowo, w specjalnym konkursie IKEA będzie można wygrać kosze do segregacji odpadów.

Obchody Dnia Ziemi są jedną z tych okazji w roku, kiedy w szczególny sposób promujemy proekologiczne postawy i zachęcamy mieszkańców miast, by włączyli się w konkretne działanie na rzecz środowiska. STENA EkoStacja jest najlepszym miejscem do tego, aby wyjaśniać na czym polega recykling i jak każdy z nas może się przyczynić do lepszego wykorzystania odpadów, które traktujemy jako zasoby. Naszą misją jest uświadomienie wszystkim jak ważne jest wzięcie odpowiedzialności za to, w jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki. Gdyby dziś każdy mieszkaniec Warszawy segregował odpady i przekazywał je do recyklingu, to ilość odpadów komunalnych, które powędruje na składowisko mogłaby się zmniejszyć nawet o 80%. Większość rzeczy, które wyrzucamy nadaje się do ponownego
przetworzenia. – komentuje Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.

Stena EKOSTACJA - prywatna stacja recyklingu w Warszawie Stena EKOSTACJA - prywatna stacja recyklingu w Warszawie
Stena z IKEA promują recykling Stena Recycling z IKEA promują recykling

EkoStacja wyznacza miejskie trendy w recyklingu!

STENA EkoStacja jest pierwszą i jedyną w Warszawie stacją recyklingu dla mieszkańców, do której można bezpłatnie oddać wszystkie surowce wtórne oraz odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne. Obiekt zbudowała szwedzka firma Stena Recycling, lider w dziedzinie kompleksowych usług, w zakresie gospodarki opadami dla biznesu i klientów indywidualnych. Stacja powstała na bazie najlepszych skandynawskich doświadczeń w organizacji i prowadzeniu tego typu punktów zbiórki opadów, które zostają poddane przetworzeniu lub utylizacji, zgodnie z obowiązującymi standardami i normami. STENA EkoStacja to także wyjątkowe miejsce ze względu na showroom, w którym można poznać fascynujący świat recyklingu i zobaczyć, w jaki sposób produkty otrzymują kolejne życie.

Doceniamy Twoje odpady! Zbieramy: butelki PET i puszki aluminiowe; papier oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W zamian rozdajemy sadzonki ziół i nasiona wg cennika:

BUTELKI PET/ PUSZKI ALUMINIOWE
10 SZT. = 1 KUPON = 1 SZT. NASIONEK KWIATÓW
11-30 SZT. = 2 KUPONY = 2 SZT. NASIONEK KWIATÓW
31-40 SZT. = 3 KUPONY = 1 SADZONKA
ZA KAŻDE KOLEJNE 40 SZT. - 1 KUPON

PAPIER
1-5 KG = 1 KUPON = 1 SZT. NASIONEK KWIATÓW
6-15 KG = 2 KUPONY = 2 SZT. NASIONEK KWIATÓW
16-30 KG = 3 KUPONY = 1 SADZONKA
ZA KAŻDE KOLEJNE 30 KG - 1 KUPON

ELEKTROODPADY
MAŁY SPRZĘT (SUSZARKA, ŻELAZKO, MIKSER) = 1 KUPON = 1 SADZONKA
ŚREDNI SPRZĘT (MIKROFALA, TELEWIZOR, ODKURZACZ, KOMPUTER) = 2 KUPONY = 2 SADZONKI
DUŻY SPRZĘT (LODÓWKA, PRALKA) = 4 KUPONY = 4 SADZONKI

Chcesz oddać odpady o większych gabarytach, ale nie możesz ich dostarczyć do EkoStacji? Nic nie
szkodzi. Wystarczy, że podczas „Dnia Ziemi” zapiszesz się na naszą mobilną zbiórkę, a my odbierzemy je
bezpośrednio z Twojego domu. Jak feniks z popiołów… czyli magia recyklingu! Ponowne przetwarzanie odpadów to nie tylko ratunek przed zaśmieceniem Ziemi i zatruwaniem jej ekosystemu. To również sposób nadawania surowcom kolejnego życia! Czy wiesz, że z 35 plastikowych butelek można wyprodukować bluzę z polaru, obudowę lodówki „zamienić” na obudowę do laptopa lub doniczkę, a z makulatury stworzyć eleganckie serwetki? Ponadto, recykling surowców oszczędza energię, zasoby naturalne i emisję CO2 do atmosfery.

Akcja została objęta patronatem Urzędu Miasta w Ząbkach. STENA EkoStacja mieści się we wschodniej części Warszawy, na granicy gminy Ząbki i Rembertowa.