Nespresso uruchamia system odbioru zużytych kapsułek w celu recyklingu

Jako pierwsza w Polsce, firma Nespresso umożliwia swoim klientom wygodny sposób zbierania zużytych kapsułek po kawie, które następnie poddawane są recyklingowi. można by powiedzieć - w końcu!
Nespresso bedzie zbierać aluminiowe kapsułki Nespresso bedzie zbierać aluminiowe kapsułki po kawie do recyklingu
Kapsułki które możesz oddac do recyklingu Kapsułki które możesz oddac do recyklingu
IKEA, STENA i Nespresso na rzecz recyklingu IKEA, STENA i Nespresso na rzecz recyklingu

Firma Nestlé Nespresso SA, pionier w dziedzinie najwyższej jakości kawy porcjowanej, uruchomiła w Polsce program zbierania aluminiowych kapsułek po kawie z przeznaczeniem do recyklingu. Konsumenci mogą oddawać zużyte kapsułki w warszawskim butiku Nespresso i kurierom dostarczającym kawę Nespresso na terenie całego kraju.

„Zależy nam na tym, aby dać konsumentom możliwość korzystania z naszych produktów w zgodzie z troską o sprawy środowiska. Aluminium z kapsułek może zostać przetworzone i wykorzystane ponownie, dlatego pracujemy nad tym, aby ich oddawanie było dla naszych klientów jak najprostsze” – komentuje Dariusz Rompa, dyrektor generalny Nespresso w Polsce.

Prosty i wygodny recykling zużytych kapsułek

System odbioru zużytych kapsułek rozbudowywany jest w Polsce przy wsparciu kompetentnych partnerów. Pierwszym ogniwem łańcucha jest butik Nespresso, do którego klienci mogą przynieść zużyte kapsułki lub kurierzy GLS, którzy dostarczają zamówioną kawę. W praktyce wygląda to w ten sposób, że podczas składania zamówienia klient zaznacza chęć zwrócenia zużytych kapsułek, a w momencie dostawy przekazuje je kurierowi w specjalnym worku z materiału LDPE, który również może zostać poddany recyclingowi (worek jest bezpłatnie udostępniany klientom przez Nespresso). Następnie, kapsułki trafiają do wyspecjalizowanego oddziału spółki Stena Recycling, gdzie są oczyszczane i przetwarzane.

Odpowiedzialne użycie aluminium

System recyklingu kapsułek Nespresso pozwala na oddzielenie aluminium od kawy. Podczas tego procesu, uzyskiwanym produktem wtórnym jest więc nie tylko aluminium, ale również kawa, która może zostać wykorzystana jako nawóz lub odzysk energetyczny.

„Opracowanie procesu przetwarzania kapsułek dla Nespresso wpisuje się w naszą filozofię innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie recyklingu. Jednak to, co przynosi największą satysfakcję, to fakt, że rozwiązanie stworzone razem z Nespresso zapewni konsumentom łatwy i wygodny sposób, aby zmniejszyć ich wpływ na środowisko” – mówi Fredrik Valentin, dyrektor generalny Stena Recycling Poland

Kapsułki Nespresso wytwarzane są z aluminium, ponieważ daje ono optymalną ochronę aromatu kawy przed działaniem powietrza i promieni UV. Jest to materiał, który może być w nieskończoność bezstratnie przetwarzany. Co ważne, na recycling aluminium potrzeba jedynie 5% energii wymaganej do jego produkcji z użyciem surowca pierwotnego. Oddając zużyte kapsułki, konsumenci mają więc faktyczny wpływ na obniżenie emisji dwutlenku węgla.

Polska jest jednym z 22 krajów, w których Nespresso uruchomiło systemy zbierania zużytych kapsułek z przeznaczeniem do recyklingu. Program zapoczątkowany właśnie w naszym kraju jest elementem strategii zrównoważonego rozwoju firmy Nespresso, nazwanej Ecolaboration™, która sięga 2009 roku. Spółka zobowiązała się wówczas do zwiększenia zdolności do recyklingu zużytych kapsułek do 75% do roku 2013. Według potwierdzenia Bureau Veritas, Nespresso udało się osiągnąć w skali globalnej zdolność do recyklingu 76,4% kapsułek w czerwcu 2012 r. Obecnie na świecie funkcjonuje około 20 000 dedykowanych punktów odbioru zużytych kapsułek.

Działania podejmowane przez Nespresso w tym zakresie mają na celu nie tylko wdrożenie możliwie największej zdolności do zbierania i recyklingu kapsułek oraz komunikację tych działań do swoich konsumentów. Celem firmy jest także promocja standardów produkcji aluminium przyjaznego dla środowiska. W tym celu firma współpracuje z Unią Ochrony Przyrody (IUCN – The International Union for Conservation of Nature ) i innymi partnerami w ramach ASI – inicjatywy, której celem jest opracowanie standardu odpowiedzialnej produkcji aluminium.

Ecolaboration™
Program Ecolaboration™ to platforma zrównoważonego rozwoju Nespresso. Platforma ta jest formą prowadzenia działalności firmy Nespresso i dotyczy wszystkich obszarów jej działalności tworząc wspólną wartość z plantatorami kawy, partnerami biznesowymi i konsumentami.

Misja programu Ecolaboration™ obejmuje trzy cele:
• Pozyskiwanie kawy - do 2013 r. pozyskiwać 80% naszej kawy w ramach programu Nespresso AAA Sustainable Quality™ i certyfikacji Rainforest Alliance.
• Recykling kapsułek - wdrożyć system odbioru zużytych kapsułek w celu zwiększenia wydajności recyklingu do 75% do 2013 r.
• Ślad węglowy - zmniejszenie śladu węglowego każdej filiżanki kawy Nespresso o 20% do 2013 r.
Więcej informacji na temat zobowiązań i celów Nespresso znajduje się na stronie internetowej
Więcej: www