Warszawiacy oddali blisko 10 ton odpadów przy okazji obchodów Dnia Ziemi

Mieszkańcy stolicy entuzjastycznie odpowiedzieli na apel Stena Recycling, organizatora obchodów Dnia Ziemi na warszawskiej STENA EkoStacji. Już od rana, w sobotę 20 kwietnia, w bramie przy ulicy Chełmżyńskiej 180 ustawiały się samochody zapełnione różnego rodzaju odpadami. Zebrano łącznie blisko 10 ton surowców, w tym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, plastikowe butelki PET, szkło oraz makulaturę. Partnerami wydarzenia były firmy IKEA i Stena Line oraz Urząd Miasta Ząbki.
Dobra zabawa na Ekostacji w Warszawie Dobra zabawa na Ekostacji w Warszawie
Stena Ekostacja w Warszawie Stena Ekostacja w Warszawie
Zajecia ekologiczne na Ekostacji Zajęcia ekologiczne na Ekostacji

Ekosobota. Ponad 760 osób zawitało 20 kwietnia 2013 r. do STENA EkoStacji w Warszawie. Świętując obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi, mieszkańcy stolicy i okolic oddawali tego dnia surowce, w zamian za sadzonki ziół i nasiona wiosennych kwiatów. Zebrano łącznie blisko 10 ton różnego rodzaju odpadów, z czego aż 3590 kg stanowi zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a 1220 kg karton oraz makulatura. Chętnie przywożono do EkoStacji również plastik (720 kg) i opakowania PET (360 kg), a także szkło (660 kg).

Ekozabawa. Obchody Dnia Ziemi poza zbiórką odpadów były także okazją do dobrej zabawy. Organizator akcji, firma Stena Recycling wraz z partnerami – Stena Line i IKEA – zadbali o to, by nikt z uczestników nie narzekał na nudę. Najmłodsi z zapałem ubierali Panią Wiosnę w papierowe stroje, a co cierpliwsi mogli stworzyć własne małe dzieło sztuki – barwny obrazek malowany na tkaninie. Ci, którym prace ręczne nie straszne, dekorowali doniczki powstałe z plastikowych butelek i pojemników, wyplatali koszyki z makulatury oraz ozdabiali koszulki i ekologiczne torby na zakupy. Dzieci brały także udział w ekozagadkach i grze sprawnościowej, polegającej na sortowaniu wirtualnych śmieci na czas. Mali zwycięzcy byli nagradzani ekogadżetami i słodkościami. Dodatkowo, firma IKEA zapraszała na warsztaty, podczas których uczestnicy pozornie zbędnymi skrawkami materiału ozdabiali wieszaki na ubrania i na klucze, a Stena Line zorganizowała konkurs, w którym główną nagrodą był rejs do Szwecji.

„Akcje takie jak obchody Dnia Ziemi na STENA EkoStacji to świetna okazja do propagowania postaw ekologicznych i szerzenia wiedzy na temat recyklingu. Włączając się do międzynarodowego świętowania, chcieliśmy zwrócić uwagę na problem, jakim jest rosnąca w ogromnym tempie ilość śmieci i zachęcać mieszkańców miasta do aktywności. Jedna kartka papieru może być przetwarzana nawet siedmiokrotnie, a metal można przetapiać nieskończenie wiele razy. Dlatego tak ważne jest oddawanie odpadów do recyklingu, co nie tylko zmniejsza ilość odpadów komunalnych, ale przede wszystkim pozwala wykorzystać potencjał surowców w sposób odpowiedzialny.”– mówi Anna Nowakowska, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Stena Recycling.

Oddawanie odpadów nie tylko od święta. STENA EkoStacja stanowi wyjątkowy punkt na mapie Warszawy. To pierwsza w Polsce stacja recyklingu dla mieszkańców, w której można bezpłatnie oddać wszelkiego rodzaju materiały: makulaturę, plastik, metale, szkło, odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne, a także zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. EkoStacja jest czynna we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8-20, a w sobotę od 9 do 15. Przywożąc surowce wtórne na ul. Chełmżyńską 180, masz pewność, że nie trafią one na wielkie wysypisko miejskie, lecz zostaną
wykorzystane do produkcji zupełnie nowych przedmiotów. Recykling nadaje produktom drugie życie, przyczyniając się tym samym do oszczędności zasobów naturalnych Ziemi oraz redukcji emisji CO2 do atmosfery.

Informacje: Stena Recycling