Zdejmujemy okrywy z roślin.

Kiedy należy ściągnąć zabezpieczenia z roślin po zimie? Czy wszystkie okrywy, gałązki igliwia i kopczyki warto usuwać w marcu czy w kwietniu? W końcu jeszcze początkiem maja mogą wystąpić przymrozki.

Agrowłórninę, stroisz czy kopczyki zakładamy na zimę po pierwszych przymrozkach, ale przed silniejszymi mrozami, po to aby rośliny zdążyły się zahartować. Zdejmowanie musi nastąpić po ustąpieniu mrozów, gdy zacznie się ocieplać. Wybieramy dzień pochmurny, chłodny o dodatnich temperaturach, bezwietrzny.

W pierwszej kolejności zdejmujemy wierzchnie okrywy z pędów -około połowy marca. Później możemy rozsypywać kopczyki z kory u podstawy roślin -zwykle początkiem kwietnia.

Jeśli opóźnimy zdjęcie okryw z roślin, nie zahartują się, mogą powstać jasne, wybiegłe pędy, często uszkadzane przez przymrozki. Chronimy je zacieniając, zraszając i osłaniając przed wiatrem i przymrozkami. Należy to robić aż pędy się zazielenią i wzmocnią.

Jeśli ściągniemy okrywy z roślin a zapowiadane są silne przymrozki, dobrze jest okryć je znowu agrowłókniną czy stroiszem. Cieniówki z roślin zimozielonych możemy ściągnąć późno, gdyż w miejscach silnie nasłonecznionych może dojść do spalenia starszych liści i młodych przyrostów.

Autor: Redakcja Mój Ogrodnik, Beata Dulko-Kaszowska