Eko wellness czyli zdrowie, hotele i coś jeszcze

Ekologiczna komercja w zgodzie z naturą to hasło przewodnie dla 4-gwiazdkowego projektu hotelowego realizowanego na Mazurach. Badania marketingowe pokazują, że turyści doceniają ekologię, kojarzą ją ze zdrowiem, odpoczynkiem, spokojem, ciszą. W Polsce do tej pory nie powstał jeszcze żaden duży ekologiczny hotel - czy są na to szanse?


Powstał pomysł na zbudowanie pierwszego w pełni ekologicznego hotelu w Polsce. Problemów nasuwa się od razu kilka: co to znaczy ekologiczny oraz dlaczego pierwszego? Przecież nasz kraj słynie z agroturystycznych, naturalnych hotelików, które oferują klientom całą gamę ekologicznych produktów i usług. Otóż w tym pomyśle (właściwie już zaawansowanym projekcie) polsko-amerykańskich inwestorów, chodzi o coś więcej...

Agroturystyka albo ekologiczne hotele? Agroturystyka czy ekologiczne hotele?
Domek z drewna może byc eko-luksusem? Domek z drewna może byc eko-luksusem?

Najpiękniejsze wielkie hotele środowiskowe w Europie i Kanadzie (o standardzie 4 i 5 gwiazdek) stały się wzorem dla polskiego projektu NARTY SPA& Wellness na Mazurach, którego budowa ma ruszyć w 2010 roku. Ich podstawowym założeniem jest to, że muszą pasować do naturalnego otoczenia: gór, jeziora, lodowca, wybrzeża czy gęstych lasów. Dlatego budowa nie może uszkodzić ani jednego drzewa, czy naturalnego biegu strumienia. Przy tym należy btworzyć niepowtarzalną atmosferę połączenia architektury z przyrodą, choć wcale nie musi być snobistyczne. W niektórych hotelach droga odcięta jest przez śnieg przez kilka miesięcy w roku, albo atrakcją jest nawałnica i sztormy ...

Elementy budowlane to drewno, kamień, szkło, i elementy pochłaniające światło. Jasna jest oczywiście energetyczna innowacyjność i samowystarczalność. do tego roślinne otoczenie - najlepiej ogrodem botanicznym, ale stworzonym z lokalnych polskich roślin, kwitnących paproci, ziół i odpornych krzewów.

Tyle z założeń projektantów. Co jest właściwie istotne w przypadku hotelu ekologicznego? Tyle odpowiedzi, ile definicji ekologii i ekologicznej turystyki. Niestety nie wszystkich da się pogodzić. Dla jednych ekologia w hotelarstwie to małe samowystarczalne gospodarstwa agroturystyczne. Są świetnym sposobem na mały biznes rodzinny, idealnym wypoczynkiem dla rodzin. Dla innych - głównie młodszych - ekologiczny wypoczynek to aktywne nurkowanie, kajakarstwo, wędrówki po lesie, czy sporty ekstremalne. Projekt hotelu luksusowego na Mazurach nie jest dla nich. Oni nie zapłacą więcej niż 200 zł za noc w pokoju bez telewizora i łączności telefonicznej. W dodatku w hotelu,gdzie panuje bezwzględna cisza i nastrój relaksujących zajęć ruchowych. Do takiego hotelu mogą chcieć przyjechać wysokiej rangi menedżerowie, lub osoby starsze - które chcą w parze odpocząć od zgiełku miasta. Istnieje ryzyko, że przyjedzie zbyt wiele osób chorych, wtedy będzie to raczej szpital niż hotel.... Podsumowując, sprawa ekologicznego luksusowego hotelu nie jest rozstrzygnięta. Inwestorzy wciąż szukają inspiracji.

Sztuka współczesna łączy elementy naturalne Sztuka współczesna łączy elementy naturalne
Kamień w konstrukcji artysty z ASP Warszawa Kamień w konstrukcji artysty z ASP Warszawa

*** Źródło informacji: Kolejne spotkanie warszawskiej grupy o ekologicznej nazwie Green Events Club tym razem odbyło się pod hasłem eko-hoteli. Organizacją zajęła się Firma PRimavera PR&Events oraz Manager Projektu NARTY SPA& Wellness. Komentarz: Katarzyna Dulko. Zdjęcia przedstawiają (1 i 2) domy na karaibskich wyspach Les Saintes, elementy ze szkła i kamienia (3 i 4) to konstrukcje z wystawy studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.