Przykłady słomianych ozdób choinkowych

Być może nie mieliście nigdy w ręku słomy. Być może obawiacie się, że to kruchy i nieelastyczny materiał, poza tym kojarzony z zaściankowością i folklorem, który nie pasuje do nowoczesnego wystroju waszego mieszkania. Nic bardziej mylnego - słoma jest na topie, szczególnie w kontekście wszelkich ozdób i ekologicznych rozwiązań estetycznych.

Słoma, to jak podaje Wikipedia, łodygi i liście dojrzałych roślin uprawnych po omłocie (np. zbóż, rzepaku, lnu, bobiku, maku). To z jednej strony surowiec, z drugiej odpad (jeśli popatrzymy na to, co jest głównym produktem pochodzącym ze zbóż). Słomę wykorzystuje się jako paszę i ściółkę dla zwierząt gospodarskich, z której uzyskuje się obornik. Jest także przyorywana jako nawóz organiczny. Ze słomy można produkować sztuczny obornik, który powstaje przez jej kompostowanie z organicznymi dodatkami zwilżanymi gnojowicą lub gnojówką.

Słoma ma jednak jeszcze inne zastosowania, czy to w budownictwie (tradycyjnym, ekologicznym - przeczytaj o domie w Badowie), czy jako materiał do izolacji i ocieplania ścian budynków, jako BIOPALIWO, podłoże do uprawy grzybów (np. pieczarek), ściółkę w ogrodnictwie oraz ... właśnie artykuły dekoracyjne.

Chcesz wiedziec, co uzyskasz ze słomy? Chcesz wiedziec, co uzyskasz ze słomy?
Słomiane ozdoby są nie tylko piękne ... Słomiane ozdoby są nie tylko piękne ...

Słomę w ogrodzie możemy zrobić sobie samemu - wystarczy latem i wczesną jesienią przygotować i wysuszyć (np. na strychu, w altanie lub w kuchni) ładniejsze łodygi z ogrodowych kwiatów, czy traw. Oto, co można uzyskać z nich zimą:

Piękne dekoracje do wykonania w domu Piękne dekoracje do wykonania w domu
Oto, co osiągniesz przez ekologiczne projekty Oto, co osiągniesz przez ekologiczne projekty

Fotografie i wykonanie: Redakcja Mój Ogrodnik